Metody i technologie
Metoda TIG
Spawanie TIG jest między innymi stosowane do stali nierdzewnych, stopów aluminium i niklu oraz cienkich blach z aluminium, a także stali nierdzewnej. Tę metodę stosuje się w budowaniu rurociągów i zbiorników, w budowie portali lub w przemyśle spożywczym, chemicznym, samochodowym i lotnictwie.
Metoda MIG/MAG
Spawanie metodą MIG/MAG polega na spawaniu za pomocą łuku elektrycznego wytwarzanego pomiędzy elektrodą topliwą a spawanym materiałem. Elektrodą topliwą jest drut podawany w sposób ciągły. Łuk i jeziorko ciekłego metalu są chronione strumieniem gazu osłonowego.
Obecnie spawanie MIG/MAG jest stosowane niemal wszędzie. Najczęściej można je spotkać w przemyśle ciężkim i średnio ciężkim, np. budowie statków, produkcji konstrukcji stalowych, rurociągów i zbiorników ciśnieniowych. Często służy także do napraw i prac konserwacyjnych.
Metoda MMA
Spawanie elektrodą otuloną, znane również jako ręczne spawanie łukiem elektrycznym (MMA), to metoda spawania, w której elektroda mocowana w uchwycie jest jednocześnie źródłem gazu osłonowego. Łuk jarzy się pomiędzy prętem a elementem spawanym.
Spawanie elektrodą otuloną jest stosowane we wszystkich warunkach i dlatego jest najbardziej uniwersalną metodą w całej branży spawalniczej.
Główne zastosowanie to spawanie konstrukcji stalowych, przemysł stoczniowy, branża produkcyjna, spawanie rurociągów i w pracach instalacyjnych na budowach. Spawanie MMA sprawdza się również w warunkach polowych i na wysokościach oraz w miejscach o utrudnionym dostępie
Zalety metod
TIG
- brak odprysków spawalniczych,
- możliwe są wszystkie pozycje spawania,
- bardzo wysoka jakość spoiny,
- łatwość manualnego opanowania spawania przez spawacza
- możliwość zmechanizowania i zautomatyzowania metod.
MIG/MAG
- duża wydajność procesu,
- metody uniwersalna - można spawać różnorodne metale
- możliwość wprowadzenia robotyzacji,
- możliwość spawania we wszystkich pozycjach
- odpowiednia jakość spoin.
MMA
- możliwość spawania różnych rodzajów i gatunków metali i stopów,
- możliwość spawania w każdej pozycji, w warunkach polowych i na wysokościach,
- możliwość spawania cienkich elementów i grubych,
- wykorzystywanie proste w obsłudze, łatwo przenośnych urządzeń do spawania MMA
- wysoka jakość spoin, dobre własności mechaniczne.